VI Dzień Tradycji Rzeczypospolitej

Nasza Fundacja razem z Podlaską Chorągwią Husarską 20 sierpnia 2016 r. zorganizowała niezwykłą imprezę VI Dzień Tradycji Rzeczypospolitej upamiętniającą rolę wojsk, które na czele z późniejszym wojewodą podlaskim Stefanem Mikołajem Branickim, ruszyły pod Kraków, by potem wziąć udział w wielkim zwycięstwie pod Wiedniem. Bitwę stoczono 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego. W przystępny ukazaliśmy sprawność polskiego oręża wojennego z podkreśleniem wyjątkowości husarii. Nie tylko ją, ale także wojska tatarskie, lekkozbrojną jazdę polską i piechotę koronną odtworzyło kilkudziesięciu rekonstruktorów.
Po raz pierwszy w historii Białegostoku odbył się profesjonalny pokaz jazdy konnej i władania bronią husarii. Można było zobaczyć stroje z epoki, wziąć udział w licznych konkursach i zajęciach z rekonstruktorami dla dzieci i młodzieży. Nie zabrakło stoisk historycznych i edukacyjnych, które przybliżały potęgę Polski w XVII wieku.
Tegoroczny festyn historyczny na białostockim lotnisku Krywlany, był widowiskową formą pokazania polskiej historii wpływającej na losy Europy oraz sprawności formacji wojskowych należących do najlepszych na świecie.
Głównym celem organizatorów VI Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, jest bezpośrednie dotarcie do mieszkańców woj. podlaskiego i umacnianie ich tożsamości kulturowej oraz obywatelskiej. Udział Husarii oraz podlaskich Tatarów, stanowić będzie doskonałe upamiętnienie faktu bogactwa Rzeczypospolitej, jej sukcesów, w tym odwoływania się do wielokulturowości Białegostoku. Wiktoria będąca sukcesem wielu narodów i kultur Rzeczypospolitej, która potem tworzyła tożsamość dawnej Polski, jest przykładem współistnienia różnych narodów, grup etnicznych zamieszkujących podlaską ziemię. Organizatorzy za sprawą kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych, odtwarzających jednostki wojsk tatarskich, szwedzkich, lekkozbrojnej jazdy polskiej, piechoty koronnej oraz husarii, postarają się przybliżyć przybyłej publiczności historię w kontekście kultury regionu.
PROGRAM:
20 sierpnia 2016 r. – sobota
Godz. 15.00
WIDOWISKO HISTORYCZNO-EDUKACYJNE Z UDZIAŁEM XVII W. WOJSKA RZECZYPOSPOLITEJ
– salwa i wystrzał armatni, jako zwiastun Wydarzenia
– prezentacja wojsk (chorągwie husarskie, pancerni, łucznicy konni, Tatarzy, Damy Husarskie, piechota polska)
– gawęda o polskiej husarii- historia ubioru, uzbrojenia; w finale ukazanie husarii z epoki wiedeńskiej
– egzercerunki husarskie – pokaz sprawności jeździeckiej i władania dawną bronią w pełnym uzbrojeniu husarskim
– pokaz sprawności łuczników konnych
– staropolskie koniem powodowanie
– musztra piechoty polskiej autoramentu narodowego
– pokaz szermierki polską szablą bojową
– tańce z epoki – pokaz tańca dawnego
– pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich
Wstęp wolny
Godz. 18.00
BITWA Z UDZIAŁEM HUSARII – REKONSTRUKCJA WALK XVII W. Z SZARŻĄ HUSARII
– w trakcie pokazów: nauka szermierki, strzelanie z łuku, strzelanie z broni i inne atrakcje
– stoiska historyczne i edukacyjne
– stoiska i gawędy rękodzielników
21 sierpnia 2016 r. – niedziela
Godz. 11.00
MSZA ŚW. W KOŚCIELE ŚW. ROCHA – WYŚWIĘCENIE CHORĄGWI PODLASKIEJ HUSARII
Godz. 12.00
UROCZYSTA BANDERIA WIKTORII WIEDEŃSKIEJ
– ukazanie w sposób symboliczny wyjazdu wojska podlaskiego na Wiedeń, na czele z Mikołajem Stefanem Branickim, założycielem Białegostoku
VI DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ jest częścią ogólnopolskich obchodów 333-lecia Wiktorii Wiedeńskiej, których zwieńczeniem będzie pierwszy pokaz husarii w Wiedniu, w którym będzie uczestniczyć Chorągiew Podlaska.